Linux Yaz Kampı 2016

Yazıma başlamadan önce bu mükemmel kamp hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Linux Kullanıcılar Derneği (LKD) ile İnternet Teknolojileri Derneğinin (INITD) ortak olarak organizasyonunu üstlendiği, on beş gün boyunca çeşitli eğitimlerin verildiği ve tamamen gönüllülük üzerine kurulu bir etkinliktir. Kampta verilen eğitimler ücretsiz olup konaklama/yol ve yemek masrafları ise katılımcıya aittir. Konaklama için yine organizasyon tarafından KYK yurtları ve şehirdeki bazı özel yurtlarla anlaşma sağlanmaktadır. Bu sene 5-20 Ağustos tarihleri arasında Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nde 7. si düzenlenen kampa her sene daha fazla talep olmaktadır. Kampta verilen kurslara (bu sene yaklaşık 1200 kişinin başvurduğu söyleniyor) başvuranlardan yalnızca 400 küsür öğrenci seçildi ve 13 sınıfta eğitim verildi.

Bu sene açılan eğitimlerden bahsedecek olursak;

  • Linux Sistem Yönetimi (1. Düzey)
  • Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme
  • Kriptografi ve TersKod Mühendisliğine Giriş
  • PHP ile Web Programlama
  • Ruby on Rails ile Web Programlama
  • Python / Django ile Web Programlama
  • Java Programlamaya Giriş
  • Web Önyüz (Front-end) Programlama

Ben bu etkinliklerden Linux Sistem Yönetimi (1. Düzey) eğitimine katıldım ve şahsım adına söylemek gerekirse gerçekten dolu dolu geçen, bir dünya bilgi edindiğim bir eğitim oldu. Eğer aklınızda ‘Sabah 9 akşam 9 eğitim mi olur beyin yanar!’ şeklinde bir soru oluşuyorsa -ki ben birçok arkadaşımdan böyle tepkiler aldım- şunu belirtmeliyim, her ders 3 saat olmasına rağmen ne çabuk geçti bu 3 saat dediğim çok oldu. Eğitimlerin yanısıra unutamayacağım birçok anım ve dostlarım oldu. Gerek Bolu’yu gezdik gerek derslere katıldık ama hiç boş zaman geçirmedik. Tabi bu yorgunluğun etkisiyle yurda kendimizi zor attığımızı da inkar edemeyeceğim. Her ne kadar katılamamış olsam da organizasyon tarafından düzenlenen langırt ve masa tenisi turnuvalarını da söylemeden geçmeyeyim. Bu arada bu eğitimlere girip ‘Evet ben birşeyler öğrendim, seneye ben de eğitmen olmak istiyorum!’ derseniz, kampa eğitmen olarak da katılabiliyorsunuz.

Özetle,

Hayatımda hem eğlence açısından hem de kendimi geliştirme açısından en aktif olduğum zamanların başında gelen 15 günlük bir eğitim oldu. Onlardan birçok konuda faydalanabileceğim, benden çok çok bilgili tanıdıklar edindiğimi de belirtmeliyim. Son olarak bu etkinliğe gelmeyi düşünenlere kesinlikle tavsiye ediyorum, sakın kaçırmayın! Buradan da eğitimi veren Murathan Bostancı ve Çağın Dilsiz hocalarıma minnetlerimi sunuyorum, iyi ki varsınız!

Yazımı beğendiniz mi? Yorum yapın.

©

2022

| Burak Kıymaz
Top